Clubs and competitions 2019-2020

Clubs

We hope to provide all children here at Woodlands with the opportunity to take part in extra curricular sport and offer a wide range of clubs before and after school. 

If you would like, or have an interest in any other club that we currently do not provide please let Mr Bull know and he will do his best to include this the following year. 

For more information about any further clubs please do not hesitate to ask or visit the Woodlands PE Board outside of class 5RO.

Competitions

At Woodlands, we have steadily built up the amount of competitions that we have been involved in. Last year, we were extremely successful and found ourselves through to lots of county competitions in a range of sports from Football, Athletics, Netball and Gymnastics. As well as being extremley competitive in Orienteering, Swimming and Cross Country. 

This year, we have continued this appetite for success and re-entered into all the competitions from last year.

We hope to have another fantastic year. All details of where and when are below, these however may change depending on circumstances.

 

 

Autumn

 

 

 

Spring

 

 

 

Summer

 

 

Term 1

Term 2

Term 1

Term 2

Term 1

Term 2

Monday

Football

Y3/4  -

3.20 – 4.20

Class – Miss Roberts 4DR

 

Football

Y5/6

3.20 – 4.20

Class – Mr Bull – 6PB

 

 

 

Street Dance

Y3-6

3.20-4.20

 

 

Netball

Y3-4

3.20-4.20

 

Fencing

Y3-6

8-8.45

 

 

Dodgeball

Y3-6

3.20 – 4..20

 

 

Gymnastics 

Y3-6

3.20 – 4.20

 

 

Football

Y5/6

3.20 – 4.20

 

 

 

Quad Athletics

Y5-6

3.20 – 4.20

 

 

Tri Golf

Y3-6

3.20 – 4.20

 

 

Rounders

Y3-6

3.20 – 4.20

 

 

Table Tennis

(Invite only)

Y3-6

3.20-4.20

 

Wednesday

Cross Country 

Y3-6

3.20 – 4.20

Class – Mrs Lyons 3MG

 

Girls Football

Y3-6

3.20-4.20

Class – Miss Tyrer 6LT

Judo

Y3-6

8-8.45

 

 

Indoor Athletics

Y5-6

3.20 – 4.20

 

 

 

Netball

Y5-6

3.20-4.20

 

 

Table Tennis

(Invite only)

Y3-6

3.20-4.20

 

Netball

Y5-6

3.20-4.20

 

 

 

Orienteering

Y3-6

3.20 – 4.20

 

 

 

Archery

Y3-6

8-8.45

 

 

 

Competitions this year

Cross Country – EPSV

Y3-4 and Y5-6  

3rd October

3.30-5.30

 

 

Everton FC Mini

Kickers – Y6

TEPCEC

7th November

3.30-5.15

 

Cheshire Schools cup Final - Football – Yr5/6

TEPCEC

14th November

3.15-5.15

 

Small sided Football – Yr3/4

TEPCEC

21st November

3.15-5.15

 

Girls Football - Yr3-4 - Yr5-6

28th November

EPSV

Y3/4 - 9.30-12

Y5/6 - 12.30 – 3

 

Inclusive Xmas festival - Yr5-6 13th December – TEPCEC

12.30 - 3

High Five Netball – Y3-4

TBC

23rd January

TBC

 

Everton FC Mini Kickers – Y3

TBC

30th January

TBC

 

Everton FC Mini Kickers – Y4

TBC

6th February

TBC

 

Indoor Athletics - Yr5-6

EPSV

13th February

12-3

 

Street Dance (Project 1) Festival

TEPCEC

14th February

5-7

 

 

High Five Netball – Y5-6

EPCHS

27th February

3.15-5.30

 

Everton FC Mini Kickers – Y5

TBC

26th March

TBC

 

 

 

 

Key Steps Gymnastics – Y3-4 / Y5-6

EPSV

22nd April

Y3-4 – 9.30-12

Y5-6 - 12.30 – 3

 

Quad Athletics – Y5-6

EPSV

30th April

12-3

 

 

 

 

 

Orienteering – Y5-6

TEPCEC

12th June

4-6

 

Top up swimming – Y6

EPSV

8-19th June  

1-3 (30 minute slots)

 

Tri Golf – Y3-6

Ellesmere port Golf Course

25th June

Y3/4 – 9.30 – 12

Y5/6 – 12.30 - 3

 

Cross Country – Saturday Morning once a month average

 

TBC venues

12th October - Woodfall

16th November - Bishop Wilson

14th December - Whitby Heath

25th January - Little Sutton

7th March - Our Lady of the Star & Sea *TBC

21st March - Willaston

 

Swimming Gala

Ellesmere Port Junior Schools Gala – TBC

 

Additional Competitions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

National League Trust Under 11s Cup.- 21st November - Y6 (squad of 8 - 6 players ina  team)